ASCO: susținem viața, familia și valorile creștine. Marșul pentru viață 2016

IMG_5446În acest an, Asociația Studenților Creștin-Ortodocși din Moldova a răspuns apelului lansat de ONG ,,Moldova pentru Viață’’, participând la Marșul pentru Viață organizat la Chișinău. Pe data de 26 martie tinerii ortodocși, alături de un grup de preoți, în frunte cu episcopul de Soroca Ioan, au parcurs traseul Spitalul municipal nr.1 – Scuarul Catedralei pentru a se pronunța în susținerea valorilor fundamentale: viața, familia și pentru a combate numărul de avorturi în continuă creștere.

Evenimentul se încadrează într-o serie de acțiuni cu același mesaj, organizate în diferite state ale lumii, la noi ajungând prin filieră română. Menționăm că anul acesta, la Marșul pentru viață s-au aliniat mai multe localități din RM.

Mulțumim preoților, familiilor, tinerilor care au participat la acest eveniment.





 

Filed in: Noutăţi, Activităţi ASCO

Articole relevante:

Un drum al zidirii și apropierii celor în devenire Un drum al zidirii și apropierii celor în devenire
Întâlnire de suflet cu tinerii în cadrul Clubului Cultural European Întâlnire de suflet cu tinerii în cadrul Clubului Cultural European
Discuție de suflet cu studenții Facultății de Jurnalism și Științe ale Comunicării Discuție de suflet cu studenții Facultății de Jurnalism și Științe ale Comunicării
Prelegere publică la tema “Libertatea: dar sau risc?” Prelegere publică la tema “Libertatea: dar sau risc?”

Spune-ţi părerea

Publică comentariul

free counters
© Tineretul Ortodox. All rights reserved.
Proudly designed by Theme Junkie. | Локализация темы wordpress