Vestirea sărbătorilor creștine la Liceul ”Socrate” din capitală

La solicitarea pedagogilor și părinților celor care învață în Liceul ”Socrate” din Chișinău, înainteprăznuirea Bunei Vestiri a fost o zi de aleasă bucurie lăuntrică.

În instituție au fost invitații preoții Octavian Moșin și Nicolae Ciobanu, care au mers prin majoritatea claselor liceului, vorbindu-le despre bunătate, dragoste, săvârșirea faptelor bune, precum și despre modul cum se trăiește o sărbătoare creștină.

Slujitorii au dialogat și cu pedagogii, abordând diverse modalități de a le cultiva elevilor bunele maniere, în duhul învățăturii și moralei ortodoxe.

Elevii au primit în dar câte o cărțulie de zidire sufletească și au fost îndemnați să petreacă frumos, deci creștinește, sărbătorile pascale.

Filed in: Noutăţi

Articole relevante:

Discuții duhovnicești și donație de carte la Strășeni Discuții duhovnicești și donație de carte la Strășeni
Săptămâna Tineretului Ortodox la LT ”Meșterul Manole” din s. Sălcuța, Căușeni Săptămâna Tineretului Ortodox la LT ”Meșterul Manole” din s. Sălcuța, Căușeni
A demarat Săptămâna tineretului ortodox la LT ”M. Eminescu”, din or. Cimișlia A demarat Săptămâna tineretului ortodox la LT ”M. Eminescu”, din or. Cimișlia
Seară duhovnicească la tema ”Căderea și Ridicarea după Sf. Ioan Scăraru” Seară duhovnicească la tema ”Căderea și Ridicarea după Sf. Ioan Scăraru”

Spune-ţi părerea

Publică comentariul

free counters
© Tineretul Ortodox. All rights reserved.
Proudly designed by Theme Junkie. | Локализация темы wordpress